Kolejną propozycją GBP na zimowe ferie z biblioteką jest seria książek „Biuro Detektywistyczne Lassego i Mai”. Cała seria od kilku lat znajduje się na liście bestsellerów literatury dziecięcej w Szwecji. Zdobyła wiele wyróżnień, a jej popularność sprawiła, iż trafiła również na polski rynek wydawniczy, gdzie zdobywa coraz większe grono wielbicieli. W dwudziestu trzech tomach serii znajdziecie różne tajemnice, których rozwiązanie może Was zainspirować do stworzenia własnej zagadki.
Aby wymyślić kryminalną zagadkę musicie stworzyć rysopis postaci, które będą brały udział w akcji. Ich cechy naprowadzą Was na trop podejrzanych i motywu, którym się kierowali. Następnie tworzycie fabułę, która musi być interesująca i trzymać w napięciu. Rozwiązania zagadki dokonujecie uwiarygodniając motyw działania danego bohatera. Pomocny w tworzeniu własnej zagadki będzie Scenariusz Zajęć z wykorzystaniem serii książek Martina Widmarka i Heleny Willis „Biuro Detektywistyczne Lassego i Mai”, który znajdziecie na: nocbibliotek.ceo.org.pl
Możecie też sami stworzyć zaszyfrowaną wiadomość używając niewidzialnego pisma (Atrament sympatyczny). Potrzebujecie: sok z cytryny, patyczek do uszu, kartkę papieru, materiał do podłożenia pod papier, żelazko. Zanurzacie patyczek w soku z cytryny i napiszecie na kartce tajną wiadomość (tekstową lub obrazkową). Osoba, która będzie chciała ją odczytać musi rozgrzanym żelazkiem przeprasować kartkę (najlepiej, aby była to osoba dorosła). Po chwili wiadomość będzie widoczna.
Innym wyzwaniem dla Was może być stworzenie szyfru AtBash (zwanego szyfrem podstawieniowym). Polega on na tym, że zamiast każdej z liter alfabetu, podstawia się literę, która leży w tej samej odległości, co dana litera od początku. W praktyce odwracamy alfabet. Kolejnym znanym szyfrem jest ten stworzony przez Juliusza Cezara zwany też przesuwającym. Każda literę tekstu, zastępujemy inną literą oddaloną od niej o taka samą liczbę pozycji w alfabecie np. o 3 litery, kierunek zamiany musi być zawsze zachowany.
Możecie wykorzystać również inne popularne szyfry np.: ułamkowy, Pigpen, zegarowy, szachownica Polibiusza, alfabet Morse'a. Książki z serii Biuro Detektywistyczne Lassego i Mai doczekały się ekranizacji, jeśli chcecie bliżej poznać przygody ulubionej pary detektywów zachęcamy Was do obejrzenia filmów.
Życzymy udanej zabawy z Lassem i Mają.