Już za nami długo oczekiwany piknik integracyjny, będący zakończeniem zajęć wakacyjnych ,,Wakacje z folklorem w bibliotece’’ odbywających się w GBP w Żyrakowie i filiach. Zajęcia odbywające się w sierpniu w bibliotekach łączyły elementy edukacyjno-sportowe, a możliwe były dzięki programowi grantowemu Wakacyjna AktywAKCJA z Fundacji PFR. Na piknik przybyło wiele dzieci, a nawet całe rodziny, na które czekało wiele atrakcji. Wspólna zabawa rozpoczęła się literackim akcentem od baśni ludowej ,,Kwiat paproci”, spektakl teatralny wpisywał się w tematykę związaną z folklorem oraz łączył się z zajęciami literackimi, które odbywały się w bibliotece i związane były z bajką ludową z różnych rejonów podkarpacia.

Dla dzieci przygotowano strefy tematyczne, w których każdy mógł znaleźć coś dla siebie. Dmuchaniec, kącik gier i zabaw ruchowych, kącik plastyczny dla malucha z tekturowym domkiem z Zalipia oraz stoiska, w których najmłodsi mogli ozdobić włosy, zrobić tatuaż, kolorową bransoletkę, czy dostać balonowego kwiatka cieszyły się dużą popularnością. Wspólne gry i zabawy urozmaiciły animacje z Kinder Sid, które przygotował dla dzieci bogaty program z zabawami, tańcami, bańkami, sztucznym śniegiem itp. Dzieci mogły obejrzeć wóz strażacki oraz poznać elementy jego wyposażenia dzięki przybyłym na piknik jednostkom OSP  Żyraków i OSP Wola Żyrakowska, pokaż strażacki przyciągnął wielu małych miłośników. Nie zabrakło słodkich przekąsek przygotowanych przez panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Żyrakowie i panie bibliotekarki. Podczas gdy dzieci świetnie się bawili, rodzice mogli wypocząć w strefie relaksu, na bibliotecznych leżakach.

Dzieci biorące udział w zajęciach wakacyjnych oraz pozostałe, które przybyły na piknik i włączyły się w zabawę otrzymały drobne upominki oraz słodycze ufundowane przez sponsorów. Czas spędzony na pikniku był świetną okazją do wspólnej integracji wszystkich dzieci, ale też i dorosłych.