Dobiegły końca ,,Wakacje z folklorem w bibliotece’” czyli zajęcia sportowo-edukacyjne dla dzieci z terenu gminy Żyraków, odbywające się w GBP w Żyrakowie i filiach bibliotecznych w ramach programu grantowego Wakacyjna AktywAKCJA z Fundacji PFR. W tym roku tematem przewodnim był folklor naszego regionu, dzieci uczestniczyły w warsztatach rękodzielniczych przeprowadzonych przez instruktorów z Muzeum Kultury Ludowej z Kolbuszowej, w czasie ich trwania poznawały elementy strojów ludowych obowiązujących w danych regionach, grały w dawne gry i zabawy, a także oglądały zabawki, którymi bawiono się dawniej, robiły ludowe wycinanki, kwiaty z bibuły, a także poznały historię dożynek i wysłuchały prelekcji na temat ziołolecznictwa i magicznych właściwości drzew. Pani Agnieszka Weryńska-Przybyś z CKiP Żyraków opowiedziała dzieciom o rodzajach ziół i kwiatów, z których następnie powstały kolorowe bukiety na święto Matki Boskiej Zielnej. Sprawność manualną, można było poćwiczyć dzięki pani Kasi, która przeprowadziła warsztaty z makramy, w trakcie których powstały piękne breloki. Dzięki paniom z Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej, dzieci mogły oglądać prezentacje i wysłuchać prelekcji na temat higieny rąk i odpowiedniej postawy, kształtowanej poprzez wybór plecaka.

Na zajęciach nie zabrakło również czasu na literaturę, dzieci poznały bajki ludowe z regionów podkarpacia, wykonywały prace plastyczne związane z symbolami folklorystycznymi np. malowały kwiatowe wzory na torbach bawełnianych, lepiły z gliny serca lasowiackie, wyklejały strój krakowski itp. Zajęcia plastyczne połączone były z wyjściami na Orlik, gdzie dzieci miały okazje zagrać w gry zespołowe i pobawić się z wykorzystaniem akcesoriów animacyjnych zakupionych w ramach projektu. Dzięki tak urozmaiconemu programowi czas wakacyjnych zajęć szybko minął, czekamy na kolejne…